bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
2438
8386488

Uroczystości z okazji św. Sebastiana w Krakowie

Uroczystości z okazji św. Sebastiana w Krakowie

Krakowskie Bractwo Kurkowe zaprasza wszystkich braci do udziału w uroczystościach z okazji święta patrona strzelców europejskich św. Sebastiana. Odbędą się one w Krakowie w piątek 18 stycznia.

 

Na te uroczystości przyjadą pod Wawel również przedstawiciele kierownictwa EGS (Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców). Oto pełen skład prezydium EGS: sekretarz generalny Peter-Olaf Hoffmann z żoną Bärbel, Henny Hoppenbrouwers - ceremoniarz EGS, Lous Litjens - skarbnik EGS, Jos Verbeeten - wiceprezydent EGS, Dirk Heupts - pisarz EGS. W Krakowie zawitają również organizatorzy 18. Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych w 2015 roku w niemieckim Peine. Będzie to delegacja z burmistrzem miasta Geberhardem Gohla i 11 braci z tamtejszego bractwa. Z Włoch przyjadą m.in. ksiezna Vara Orsini - z bardzo znanej książęcej rodziny Orsini (pochodził z niej chociażby papież Mikolaj III oraz papież Benedykt XIII) oraz Ks dr Ramon Javier Bravo Ardiles z Chile, prezydent Fundacji Krzyż III Tysiąclecia ( CRUZ DEL TERCER MILLENIO), ks. Marcin Schmidt, pracownik kancelarii kardynała Camastri w Rzymie, obecnie proboszcz parafii w Paliamo we Włoszech, współorganizator Światowych Dni Młodych, które ostatnio odbyły się w Madrycie, a kolejne w 2015 roku odbędą się w Krakowie.

Przedstawiciele EGS oraz krakowskiego Bractwa Kurkowego w południe w piątek spotkają się z metropolitą krakowskim ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Wieczorne uroczystości rozpoczną się od zbiórki u wylotu ul. Kanoniczej o godz. 16. Bracia i ich goście przejdą następnie do Katedry Królewskiej na Wawelu, gdzie ks. inf. Jerzy Bryła, kapelan Bractwa w asyście siedmiu kapłanów celebrował będzie mszę świętą. W czasie jej trwania 12 nowych braci zostanie pasowanych na pełnoprawnych członków krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Po nabożeństwie o godz. 18. 30 w hotelu Europejskim odbędzie się spotkanie noworoczne.

W następnym dniu w kopalni soli w Wieliczce odbędzie siębal królewsko-marszałkowski krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Zaproszenie na bal królewski do Krakowa

W sobotę 19 stycznia w kopalni soli w Wieliczce odbędzie sie doroczny bal królewsko-marszałkowski krakowskiego Bractwa Kurkowego. Do udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu król Kazimierz Loranc z marszałkami Józefem Durbasem i Władysławem Kufrejem zapraszają również braci z całej Polski. Koszt 400 zł od osoby. Bilety można nabyć w sekretariacie Bractwa Kurkowego w Krakowie tel. 12 421 19 99, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Każdy krakowski bal kurkowy jest wydarzeniem towarzyskim głośno komentowanym w całej Małopolsce. Po pierwsze dlatego, że jest charytatywny, a zyski co roku przekraczają 100 tys. zł. Przez wiele lat kwoty te przekazywane były Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach. W ubiegłym roku przeznaczono je na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Wtym roku pieniądze trafią do sióstr Albertynek prowadzących przytuliska dla chorych i samotnych w Krakowie.

Bal jest wielkim świętem braci kurkowych. Zwykle wśród gości jest kilku generałów Wojska Polskiego, włodarze miasta i województwa. Odbywa się ponownie w kopelni soli w Wieliczce, w komorze Warszawa, jednej z największych i najbardziej atrakcyjnych w całej kopalni wpisanej na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wszyscy goście witani są przez krakowskich braci kurkowych ustawionych w szpalerze oraz przez kompanię honorową Wojska Polskiego. Bardzo krótka jest część oficjalna, przywitanie gości, uhonorowanie odznaczeniami szczególnie zasłużonych braci, toast powitalny i polonez, w którym idzie zwykle około 200 par. W tym roku uczestnikami balu balu będą przedsatwiciele władz EGS oraz niemieckiego miasta Peine, w którym w 2015 roku odbędą się 18 Europejskie Spotkania Historycznych Bractw Strzeleckich.