bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
7161
10804432

Ostrów Wielkopolski. Dwie armaty z Krakowa strzelały w Wielkopolsce na obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości

Delegacje Bractw Kurkowych z całego kraju przyjechały w sobotę do Ostrowa Wielkopolskiego na centralne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Kulminacją uroczystości było oddanie 100 salw armatnichna piaszczystej plaży ośrodka Piaski Szczygliczka. Okręg Krakowski Bractw Kurkowych reprezentowała 8 osobowa delegacja z królem okręgu Janem Dziurą-Bartkiewiczem na czele. Krakowienie przywieżli do Ostrowa Wielkopolskiego dwie armaty.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową za Ojczyznę, którą  odprawił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Po nabożeństwie odbył się program artystyczny, składający się z pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Lira oraz Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod kierunkiem Mariana Sikorskiego.

Następnie odbyła się uroczysta intronizacja Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Piotr Sitarz z Ostrowa Wielkopolskiego, po trzyletniej kadencji przekazał łańcuch królewski i miecz swojemu następcy Zbigniewowi Madejowi z Sępólna Krajeńskiego. Zgodnie z ceremoniałem nowy król przyjął insygnia, złożył przyrzeczenie i wzniósł toast.

Kulminacją obchodów było 100 salw. Kanonada odbyła się na plaży. Czarnoprochowa artyleria złożona była z armat, rusznic, hakownic, wiwatówek i moździerzy. Był to pierwszy tego typu pokaz artylerii brackiej w Wielkopolsce.