bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
7350
10804621

Kórnik. XXX Jubileuszowy Turniej Żniwny Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego (KBBK), 8 września 2018 r.

Brat Kazimierz Krawiarz pisze z Kórnika:

Jubileuszowy Turniej Żniwny Bractwa Kurtkowego w roku 100lecia odzyskania niepodległości jest ukoronowaniem obchodów Święta Plonów Gminy Kórnik. W Kolegiacie Kórnickiej ks. proboszcz Grzegorz Zbączyniak odprawił Mszę św. w intencji Bractwa Kurkowego. W homilii nawiązał do idei braterstwa i patrona bractw kurkowych Św. Sebastiana. Następnie poświęcił przygotowaną tarczę statutową ufundowana przez Macieja Łabno, króla żniwnego 2017/2018. Na strzelnicy pod okiem strzelmistrzów KBBK: Mariana Błaszaka i Zdzisława Jakubowskiego rywalizowano o tarcze i cenne nagrody.


W rywalizacji o tytuł Króla Żniwnego 2018/2019 zwyciężył Wojciech Antczak. Kazimierz Krawiarz został I. Rycerzem, a Zbigniew Tomaszewski II. Rycerzem. Nazwisko zwycięzcy, zostanie wygrawerowane na kolejnym srebrnym oczku łańcucha króla żniwnego KBBK. Jest to najtrwalsza forma zapisu, dzięki temu znamy nazwiska wszystkich królów żniwnych Kórnika od 1923 do 1939 r. i od 1989 r. gdy rozegrano pierwszy po wojnie turniej żniwny.


W otwartym turnieju o Tarczę Dożynkową ufundowaną przez KBBK zwyciężył Marek Baranowski. Marian Błaszak i Maciej Łabno zajęli drogie i trzecie miejsce.


Zdzisław Jakubowski, strzelmistrz KBBK. ufundował tarczę firmową. Zwycięzcą turnieju o tę tarczę został Jerzy Jakrzewski z Poznańskiego Bractwa Kurkowego. Marian Błaszak był drugi a Maciej Łabno zajął trzecie miejsce. Tym razem strzelano do tarcz papierowych na dystansie 100 m. Dziesięciu finalistów, stoczyło walkę o zwycięstwo i trofea.


    Stanisław Szczęsny, ufundował tarczę na pamiątkę 45.lecia swojej firmy budowlanej w Robakowie. Była to tarcza podwójna. Jedna z nich trafiła do fundatora. Tarczę macierzystą zdobył Maciej Łabno. Marek Nowicki  zajął drugie miejsce a Marek Baranowski był trzeci.


Pasjonująco, jak zwykle odbywało się strzelanie do kura. Zwycięża w tym turnieju ten kto swoim strzałem strąci kura. Dokonał tego Robert Stanisławski z Poznańskiego Bractwa Kurkowego, Drugie miejsce przypadło Romanowi Fludrze, a trzecie Florianowi Chmielnikowi.


Na koniec Turnieju Żniwnego podsumowano zimowe rozgrywki turniejowe z broni pneumatycznej, odbywające się na strzelnicy KBBK w każdy piątek w okresie zimowym. Na liście punktowej najlepsze wyniki uzyskali: Maciej Łabno, Zdzisław Jakubowski, Wojciech Antczak, Robert Kolwicz, Szymon Nowacki i Marek Baranowski. Turnieje te są najlepszą drogą do uzyskiwania  dobrych wyników w strzelaniu.


Dnia 15 października w Zamku Kórnickim odbędzie się sesja popularno-naukowa poświęcona historii bractw kurkowych w Polsce. Do Kórnika przyjadą goście z  zaprzyjaźnionych bractw kurkowych w Polsce. Zapraszamy zainteresowanych tym tematem.


W jubileuszowym święcie żniwnym uczestniczyli liczni goście: Antoni Kalisz i Przemysław Pacholski - wiceburmistrzowie kórniccy, Magdalena Matelska-Bogajczyk – kierownik Biura Promocji Gminy, Kultury i Sportu, Mirosława Kaźmierczak – radna Sejmiku Wielkopolskiego, Marek Krotecki – król kurkowy z Murowanej Gośliny, Witold Bączyk – prezes Bractwa Kurkowego Poznań 1253 z synem Krzysztofem słynnym basem operowym, Michał Adamiak – radca prawny i asystent posła Bartłomieja Wróblewskiego (PiS) i inni.


Kazimierz Krawiarz