bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
2469
8386519

Wiedeń. Obchody 334. rocznicy Victorii Wiedeńskiej

Król Piotr M. Mikosz "Europejczyk" z marszałkami Zbigniewem Szotą i Dobiesławem Gałą reprezentowali krakowskie Bractwo Kurkowe na uroczystościach z okazji 334 rocznicy Victorii Wiedeńskiej, które odbyły się we wtorek 12 września 2017 roku w Wiedniu. Do stolicy Austrii na tę okazję - jak określają ją organizatorzy - pielgrzymkę przyjechało kilkudziesięciu braci kurkowych z całej Polski, ze sztandarem była reprezentacja Gorlickiego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów i krakowskiego Bractwa Kurkowego, byli przedstawiciele Baonu Brackiej Artylerii z Terespola i bracia z: Warszawy, Łomży, Nysy, Białej Podlaskiej, Broków, Ostrowi Mazowieckiej. Władze Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP  reprezentowali wiceprezes Zdzisław Grzelka, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zjednoczenia Piotr M. Mikosz i sekretarz Komisji Rewizyjnej Władysław Krzyżanowski.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na cokole pomnika króla Jana III Sobieskiego, który ma zostać wzniesiony w tym miejscu i odsłonięty 12 września 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu powstaje pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu, który z Kahlenbergu w 1683 roku dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu. Twórcą koncepcji dzieła historycznego jest prof Czesław Dźwigaj. W skład Komitetu Budowy Pomnika wchodzą: Piotr Zapart, Piotr Chojnacki, Jacek Czepczyk, Paweł Drożniak, Wiesław Flejtuch, Stanisław Franczak, Stanisław Komusiński, prof. Wiktor Kubiński, Sylwester Marynowicz, o. Leon Pokorski oraz Krzysztof Wójcik.  Pomnik odlany z brązu ma ważyć 20 ton. Przedstawiać będzie Sobieskiego na koniu, z atrybutami władzy, na czele zwycięskiej husarii. Pomnik oddalony będzie od kościoła św. Józefa o 50 metrów, stanie przy głównym parkingu na Kahlenbergu.
Tuż przed tegorocznymi obchodami 334. rocznicy Victorii Wiedeńskiej nieznani sprawcy zdewastowali cokół na którym ma stanąć pomnik. Zniszczenia zostały już usunięte.
Po złożeniu kwiatów uczestniczy uroczystości przeszli do kościoła św. Józefa na Kahlenbergu, gdzie w progu świątyni witał ich rektor ojciec Roman Krekora. Opowiedział o niezwykłej uroczystości, która odbyła się w tym kościele w niedzielę 10 września 2017 r. Otóż w tym dniu, w 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicę obecności papieża Jana Pawła II odbyła się symboliczna koronacja kopii obrazu Czarnej Madonny z Częstochowy – Matki Boskiej Kahlenberskiej.
Uroczystości na wzgórzu Kahlenberg, skąd król Jan III Sobieski dowodził wojskami w czasie bitwy pod Wiedniem w 1683 r., zainaugurowało złożenie kwiatów w kaplicy Jana III Sobieskiego przy Kościele pw. św. Józefa.
Mszę św. celebrowali biskup diecezji Hamilton na Bermudach Wiesław Śpiewak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Mirosław Buzun oraz opat i primiceriusz Opactwa w Klosterneuburgu ks. Bernhard Backovsky. Podczas nabożeństwa nad kopią wizerunku Ikony Jasnogórskiej umieszczona została korona wykonana ze złota stanowiącego ofiarą wiernych i parafian kościoła.
Warto w tym miejscu powiedzieć, że kopie papieskich koron dla obrazu Matki Boskiej Kahlenberskiej wykonał krakowski złotnik Krzysztof Buła.
Wracając do wiedeńskich uroczystości. Krakowianie po wizycie na Kahlenbergu udali się do centrum miasta, do kościoła św. Augustyna.
Zespól klasztoru i kościoła augustianów przylega bezpośrednio do zabudowań Hofburga, dlatego sam kościół pełnił funkcję kościoła dworskiego. Z ważnych wydarzeń, których kościół był świadkiem warto wymienić mszę świętą z udziałem króla polskiego Jana III Sobieskiego nazajutrz po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w południową elewację kościoła w 300 rocznicę bitwy.
Przy tej tablicy spotkali się uczestnicy uroczystości i wiedeńskie środowiska polonijne. Po złożeniu kwiatów i oficjalnych przemówieniach - głos zabrali m.in. red. naczelny pisma Polonika Sławomir Iwanowski oraz przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu Piotr Zapart (poinformował o przebiegu prac nad budową pomnika, o tym że inicjatywę aktywnie wspiera wicepremier Mateusz Morawiecki) wszyscy przeszli do Katedry św. Szczepana, gdzie odprawiona została msza święta.

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP objęło honorowy patronat nad budową pomnika króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu, zasiliło też konto Komitetu Budowy Pomnika znaczną kwotą.
Późną nocą pielgrzymi wrócili do Krakowa.