bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
2467
8386517

Jelcz-Laskowice. Wspomnienia z Pszczyny

Sekretarz SBK Grodu Jelcz-Laskowice Jacek Mikołajczyk wspomina udział w jubileuszu reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

W dniu 20 sierpnia br. delegacja braci kurkowych z Jelcza-Laskowic uczestniczyła w uroczystości XXV-lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie. Uroczystości te były połączone z intronizacją Króla Kurkowego AD 2017, który to tytuł wystrzelała Maria Żyła. Tradycją tamtejszego Bractwa jest współpraca z lokalnym samorządem i wkomponowana jest w obchody Dni Pszczyny.

W uroczystości brały udział delegacje bractw kurkowych stowarzyszone w Okręgu Śląskim BK RP oraz zaprzyjaźnione bractwa z całej Polski. Główne uroczystości odbyły się na pszczyńskim rynku. Miłym dla nas akcentem był fakt wyróżnienia Wice Hetmana SBK Grodu Jelcz-Laskowice – Mieczysława Nyklarza najwyższym z możliwych do osiągnięcia odznaczeniem – Gwiazdą Orderową do Krzyża Komandorskiego z Mieczami. Jest to nowo ustanowione odznaczenie, nadawane w uznaniu wieloletniej, aktywnej działalności w ruchu brackim oraz za osiągnięcia w strzelectwie. Aktu dekoracji dokonali: aktualny Król Kurkowy Zjednoczenia BK RP – Piotr Sitarz, Prezes Zjednoczenia BK RP – Adam Gołembowski oraz Hetman Okręgu Śląskiego BK – Tadeusz Żyła.
Następnie orszak bracki przemaszerował ulicami miasta do pobliskiego kościoła na mszę świętą odprawioną w intencji Bractwa oraz nowej Rady Królewskiej.
Przemarsz barwnego korowodu brackiego ulicami Pszczyny był z sympatią odbierany przez licznie zgromadzonych mieszkańców oraz turystów.
Tradycyjnie takim uroczystościom towarzyszy wręczanie upominków oraz składanie gratulacji, które odbyło się na strzelnicy.
Jednym z punktów świętowania były objęte patronatem Burmistrza Pszczyny oraz Starosty Pszczyńskiego zawody strzeleckie.
W tym dniu jelczańsko-laskowiccy strzelcy po raz kolejny pozytywnie zapisali się na kartach historii pszczyńskich uroczystości.
Wacław Drewnik zwyciężył finał zmagań o nagrodę główną zawodów, odlaną z brązu - „Ławeczkę Księżnej Daisy”. Jest to prestiżowa nagroda, o posiadanie której zabiega wielu strzelców. Dodać trzeba, że była to już siódma edycja strzelań o „Ławeczkę”, z czego w minionych latach trzy trafiły do naszych strzelców, którymi byli: Marian Jeruzal oraz dwukrotnie Michał Mitek.
Aleksander Mitek, w strzelaniu do tarczy ufundowanej przez nadleśnictwo Kobiór z okazji XXV-lecia reaktywacji KBS Pszczyna zajął trzecie miejsce i wyróżniony został pucharem oraz dyplomem pamiątkowym.
Hetman Eligiusz Piechota podkreśla, że wyjazdy do zaprzyjaźnionych bractw są okazją do pogłębienia integracji oraz zacieśnienia więzi między członkami poszczególnych bractw. Piechota dodaje, ze promocja regionu może być realizowana na wiele sposobów, jednym z nich jest uczestnictwo w uroczystościach oraz zawodach brackich. Noszone przez nas mundury dodają uroku orszakom marszowym i są podziwiane przez turystów oraz mieszkańców odwiedzanych miast. Stan taki daje nam dużo satysfakcji oraz jest bodźcem do dalszego zaangażowania społecznego i trwania przy naszej pasji.